ŁukPasz stawia na transparentność

Nie boimy się, ponieważ nie mamy nic do ukrycia” – powiedział podczas spotkania
z mieszkańcami Łukowa Tomasz Semenowicz, prezes ŁukPasz - firmy, która już wkrótce zbuduje nowoczesną wytwórnię pasz w podstrefie Łuków na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po uzyskaniu zgody władz Łukowa w Urzędzie Miasta będzie wkrótce udostępniona Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP), zawierająca bardzo szczegółowe informacje dotyczące inwestycji.

W miniony czwartek (16.06) inwestor zaprosił mieszkańców miasta na kolejne spotkanie w związku
z protestami części lokalnej społeczności przeciwko wytwórni. Projekt wytwórni szczegółowo zaprezentował przedstawiciel firmy Wenglorz, w całości odpowiedzialnej za projekt i wykonanie inwestycji. Wenglorz to doświadczony, kompleksowy wykonawca obiektów wytwórni pasz w Polsce, odpowiadający także za montaż i uruchomienie linii produkcyjnej.

Podczas spotkania zaprezentowano i omówiono również plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający działki zakupione przez ŁukPasz. Uczestnicy spotkania chcieli wiedzieć m.in. gdzie zlokalizowane będą silosy, jak zaprojektowane zostały wjazd i wyjazd na teren posesji, gdzie będą przebiegały drogi dojazdowe. Mieszkańcy pytali również o proces produkcji paszy: emisję zapachów, przewidywany poziom hałasu, emisję pyłów, transport i logistykę. Merytoryczne argumenty inwestora i wykonawcy rozwiały dużą część obaw – proces produkcji pasz jest procesem bez emisji zapachów, zastosowanie specjalnych filtrów uniemożliwia przedostawanie się pyłów na zewnątrz,
a poziom hałasu ze sporym zapasem spełnia dopuszczalne normy.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wokół planowanej inwestycji zawrzało mimo, że tereny, na których powstanie inwestycja w planie zagospodarowania przestrzennego funkcjonują jako tereny przemysłowe i takie jest ich przeznaczenie. Pojawiła się fala fałszywych spekulacji, jakoby w wytwórni miano wykorzystywać resztki poubojowe. Protestowali przede wszystkim sąsiedzi inwestycji bojąc się smrodu, pyłu, hałasu i zwiększonego ruchu ciężarówek. Jednak z czasem, w miarę dostępu do szczegółowych informacji, obawy te stawały się coraz mniejsze. „My do was nic nie mamy, tylko do władz, że z nami tego nie skonsultowały” – takie sformułowania padały kilka razy z ust mieszkańców podczas spotkania.

Inwestor złożył mieszkańcom kilka obietnic. Oprócz uzgodnienia z władzami miasta udostępnienia Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia sprawdzi również, czy jest prawna możliwość bardziej precyzyjnego określenia działalności wytwórni (zmiany PKD) tak, by wykluczyć wykorzystywanie resztek poubojowych. Zadeklarował, że jest także gotów pomóc mieszkańcom w rozmowach
z władzami miasta na temat lepszych rozwiązań drogowych wokół inwestycji. Mieszkańcy Łukowa mają też mieć pierwszeństwo w uzyskaniu wszystkich 30-40 miejsc pracy w nowym zakładzie.

ŁukPasz uruchomił już swoją stronę internetową www.lukpasz.pl i zaprosił do kontaktu i zadawania wszelkich pytań pod adresem: info@lukpasz.pl

 

 

Wytwórnia ŁukPasz powstanie na terenie Podstrefy Łuków Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budżet projektu to 50 mln zł. Rozpoczęcie budowy zostało zaplanowane na lipiec br.

W wytwórni w Łukowie produkowane będą wyłącznie pasze dla drobiu. Mieszanki paszowe produkowane będą w oparciu o naturalne składniki, takie jak zboża (kukurydza, pszenica, pszenżyto), roślinne pasze białkowe i oleiste (poekstrakcyjna śruta sojowa, śruta słonecznikowa, rzepak) oraz komponenty mineralne i blendy witaminowe. Technologia produkcji mieszanek paszowych dla drobiu polega na rozdrobnieniu, wymieszaniu i obróbce termicznej surowców paszowych. Proces ten nie wiąże się z emisją uciążliwych zapachów lub szkodliwych zanieczyszczeń i jest w pełni bezpieczny dla otoczenia i środowiska.

W Polsce istnieje wiele działających od lat wytwórni pasz, zlokalizowanych nawet w granicach miast i dużych osiedli. Wszystkie są pozytywnie odbierane przez lokalnych mieszkańców ze względu na brak uciążliwości i zapewnienie atrakcyjnych miejsc pracy.